سولفور زدایی از روغن ترانسفورماتور

تاریخ درج پست : فروردین ۱۴، ۱۳۹۹
تاریخ آخرین بروزرسانی پست : تیر ۰۴، ۱۴۰۳
تعداد بازدید از این پست ۸۵۶
بازگشت به صفحه قبلی

سولفور زدایی از روغن ترانسفورماتور

تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور


منتشر شده توسط مدیر Kamal Moshtaghi
سولفور زدایی از روغن ترانسفورماتور

عملیات تصفیه شیمیایی روغن تراسفورماتور ایرانشهر در پست 230 کیلوولت به انجام رسید. در این روش بزرگترین دستگاه تصفیه شیمیایی روغن که توسط شرکت KSP ساخته شده است خواص روغن نیناس را به بهترین کیفیت تصفیه به روغن نو رساند. طراحی و ساخت دستگاه بومی تصفیه شیمیایی توسط KSP صورت گرفته و ثبت اختراع تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور نیز در سامانه ثبت اختراعات انجام شده است. کارفرما: شرکت برق منطقه ای سیستان بلوچستان.


یکی از اصلی ترین و خطرناکترین آلودگی های پنهان روغن ترانسفورماتور، سولفور خورنده روغن است. سولفور خورنده در قالبت ترکیبات مختلفی درون روغن وجود دارد ولی مهلک ترین آن دی بنزیل دی سولفید یا DBDS می باشد. این گونه سولفور خورنده در غلظت های بالای 30


40 ppm بسیار به ترانس آسیب می زنند. بسیاری از اوقات بهره برداران ترانس از وجود این آلودگی اطلاعی ندارند زیرا این آلودگی تاثیر مستقیم بر روی پارامتر های اصلی روغن ترانس یعنی اسیدیته، تانژانت دلتا و کشش سطحی ندارد.


اما این سولفور خورنده با حمله به سطوح مسی و فلزی داخل ترانسفورماتور ترکیب سولفید مس ایجاد می نماید. سولفید مس یک ترکیب رسانا می باشد و بر روی کاغذ عایقی ترانسفورماتور نفوذ و رسوب کرده و آن را رسانا می کند. بدین ترتیب به صورت خاموش و پنهان به کاغذ عایقی ترانس آسیب رسانده و منجر به ایجاد حوادث خطرناکی برای ترانس می شود. سولفور خورنده با تصفیه شیمیایی کاهش می یابد اما DBDS فقط با استفاده از کاتالیست نسل دو شرکت KSP قابل حذف و سولفورزدایی روغن می باشد.


سایر روش های متداول تصفیه شیمیایی نی توانند DBDS را از سطوح بالای 200 ppm به کمتر از 5ppm برساند. تنها روش سولفرزدایی که قابلیت حذف DBDS به زیر 5ppm را دارد دستگاه سولفورزدایی روغن ترانسفورماتور شرکت KSP می باشد که محصول دانش بنیان با سطح فناوری 1 این شرکت می باشد. یکی دیگر از روش های مقابله با سولفور خورنده استفاده از مواد غیر فعال کننده سطح یا Metal Passivator می باشد.


این روش مانند استامینوفن کدئین فقط به صورت موقتی جلوی حمله سولفور خورنده به سطوح مسی را می گیرد و خود اصل مشکل یعنی سولفور خورنده و DBDS را از بین نمی برد. بنا بر این بعد از مدتی که متال پسیواتور مصرف شد و از بین رفت مجدد مشکل سولفور خورنده تهدیدی جدی تر می شود. تنها روش پایدار حذف سولفور خورنده از روغن ترانسفورماتور تصفیه شیمیایی با نسل 2 کاتالیست شرکت ksp می باشد.تصفیه شیمیایی روغن