اندیس مایر چیست؟

تاریخ درج پست : تیر ۳۱، ۱۴۰۱
تاریخ آخرین بروزرسانی پست : تیر ۰۴، ۱۴۰۳
تعداد بازدید از این پست ۴۶۴
بازگشت به صفحه قبلی

اندیس مایر چیست؟

زمان تصفیه شیمیایی روغن


منتشر شده توسط مدیر ali ayoobi
اندیس مایر چیست؟


همواره برای بسیاری از کارشناسان و متخصصان صنعت برق و نیروگاهی این سوال مطرح می شود که چه هنگامی باید به سراغ تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور رفت ؟!! در این پست به صورت علمی و مستند به این دغدغه پاسخ خواهیم داد. روغن ترانسفورماتور وظایف گوناگوني از جمله ايزولاسيون و عایق دی الکتریک، خنك كنندگي هسته و پیام رسان در مورد وضعيت پيري و كار ترانسفورماتور به عهده دارد. عمر ترانسفورماتور با عمر عایق کاغذ آن برابر است؛ بنابراین برای افزایش عمر ترانسفورماتور باید عمر عایق کاغذی را افزایش داد. برای جلوگیری از فرسودگی کاغذ عایقی، می¬ بایست از فرسودگی روغن ترانسفورماتور جلوگیری به عمل آید. برای جلوگیری از فرسودگی روغن ترانسفورماتور و هم چنین بازیافت روغن فرسوده انجام تصفیه شیمیایی لازم است. این نوع تصفیه شامل بهبود رنگ، کاهش اسیدیته، افزایش کشش سطحی روغن ترانسفورماتور و حذف آلودگی¬ های قطبی روغن است.


تصفیه شیمیایی با حذف آلودگی ¬های قطبی و شیمیایی، رطوبت، ذرات معلق موجود در روغن و هم چنین بهبود رنگ روغن، روغن فرسوده را به روغن نو به¬ گونه¬ ای تبدیل می کند که روغن پس از تصفیه، ملاک ها و شرایط توصیف شده در استاندارد جهانی IEC 60296 ، IEC 60422 و IEEE C57.637 را پاس می¬ کند. از جمله محاسن تصفیه شیمیایی به طورکلی می توان به افزایش عمر روغن، افزایش عمر کاغذ ترانسفورماتور و در نتیجه افزایش چشمگیر عمر ترانسفورماتور اشاره کرد. این روش دارای مزیت¬های زیادی نسبت به تعویض می باشد که از این جمله می¬ توان به هزینه کم، جلوگیری از هدررفتن با بازیافت روغن، عدم نیاز به نگهداری روغن آلوده و فرسوده، حفظ محیط زیست، جلوگیری از خاموشی شبکه با تصفیه آنلاین، عملکرد بهتر نسبت به حالت تعویض روغن و عدم نیاز به بازکردن درپوش ترانسفورماتور اشاره نمود. تصفیه شیمیایی بنا به تعریف استاندارد IEC عبارت است از: حذف هر گونه آلودگی‌های قطبی و شیمیایی روغن از جمله اسیدها، آلدهیدها، کتون‌ها، استرها و ترکیبات آروماتیکی. این فرآیند باعث بهبود پارامترهای شیمیایی روغن از جمله عدد خنثی¬سازی (اسیدیته)، کشش سطحی، ضریب تلفات عایقی و رنگ روغن می¬شود. شایان ذکر است تنها استاندارد مستقیم مرتبط با تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور استاندارد IEEE C57.637 می باشد که از آن به استاندارد تصفیه شیمیایی یاد می شود.


دو آزمون بسیار مهم در روغن ترانسفورماتور عدد اسیدی TAN و کشش بین سطحی IFT می باشند. این دو پارامتر نشان دهنده و ملاکی از میزان آلودگی فیزیکی و شیمیایی درون روغن ترانسفور می باشند. هنگامی که اسیدیته روغن کارکرده افزایش می یابد به دلیل تشکیل ترکیبات شیمیایی مختلف درون روغن ترانس، آلودگی های قطبی و ذرات پیش ساز لجن نیز در آن تولید می شود. کشش بین سطحی روغن یا IFT پارامتر بسیار مهمی است که میزان آلودگی های قطبی و ترکیبات پیش ساز لجن درون روغن را به خوبی نشان می دهد. اسیدیته TAN نیز میزان ترکیبات اسیدی را نشان می دهد. برای تصفیه روغن ترانسفورماتور طبق نظریه مایر، نقطه¬ی شروع تصفیه شیمیایی با پارامتر(MIN) عدد مایرمشخص می¬شود. نام دیگر این پارامتر شاخص کیفیت روغن (OQIN) می باشد. این پارامتر از حاصل تقسیم مقدار کشش سطحی بر مقدار اسیدیته به¬دست می¬آید. با طی شدن پروسه¬ی پیری روغن این پارامتر سیر نزولی دارد. هنگامی¬که اندازه¬این پارامتر از 500 کمتر گردد؛ پیشنهاد می شود که در اولین فرصت تصفیه شیمیایی انجام گردد. زیرا ترکیبات مختلف پیش ساز لجن و رادیکال های آزاد در روغن ه میزان زیادی تولید شده اند و در صورتی که از روغن حذف نشوند به کاغذ عایقی نیز آسیب می رسانند. شرکت کاوشگران صنعتی پارت کیهان تنها تولید کننده دانش بنیان نوع 1 با سطح فناوری 1 برای خدمات تصفیه شیمیایی آنلاین و تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور می باشد که بزرگترین دستگاه بومی تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور و توربین را طراحی و ساخته است. در واقع شرکت KSP سازنده دستگاه تصفیه شیمیایی روغن است و بهترین تصفیه شیمیایی روغن با این دستگاه تصفیه فیزیکی و شیمیایی روغن حاصل می شود. از مزیت های بهترین دستگاه تصفیه شیمیایی روغن حفظ شرایط تصفیه فیزیکی و شیمیایی روغن هنگام راه اندازی و در حال بهره برداری است. همواره انتخاب بین تصفیه فیزیکی و شیمیایی و تعویض روغن ترانسفورماتور و توربین از دغدغه های کارفرما ها بوده که مشاوران نخبه شرکت KSP بهترین مشاوره تصفیه شیمیایی روغن را به شما ارائه می نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحات مجازی ما مراجعه فرمایید یا با شماره های 09374594162، 09125199931 ، 09121570802 تماس حاصل فرمایید. https://telemram.me/lubeoil


# https://telegram.me/lubeoils


# www.instagram.com/ksp.company


# www.instagram.com/Dr_lubeoil


#


https://telegram.me/lubeoils
www.instagram.com/ksp.company
www.instagram.com/Dr_lubeoil

تصفیه شیمیایی روغن