تاثیر تصفیه شیمیایی روغن توربین بر(RBOT)

تاریخ درج پست : تیر ۳۱، ۱۴۰۱
تاریخ آخرین بروزرسانی پست : تیر ۰۴، ۱۴۰۳
تعداد بازدید از این پست ۳۵۲
بازگشت به صفحه قبلی

تاثیر تصفیه شیمیایی روغن توربین بر(RBOT)

وارنیش زدایی روغن توربین


منتشر شده توسط مدیر Kamal Moshtaghi
تاثیر تصفیه شیمیایی روغن توربین بر(RBOT)

تاثیر تصفیه شیمیایی روغن توربین بر RBOT.


وارنیش زدایی روغن توربین و تصفیه شیمیایی روغن توربین توانایی بازگرداندن خواص اولیه ره روغن توربین را دارند. روغن های توربین نیروگاهی شامل روغن توربین بخار، روغن توربین گازی و روغن کمپرسورهای توربینی بعد از مدتی کارکرد برخی از خواص خود را از دست می دهند. از عوامل اصلی تخریب روغن دمای بالا، فشار هیدرولیکی بالا، ذرات فلزی ، رطوبت، اکسیژن و گازهای محلول می باشند. هنگامی که در روغن رادیکال آزاد تولید می شود این رادیکالهای آزاد به مولکولهای روغن حمله کرده و آنها را تخریب می نمایند.


حاصل این تخریب تشکیل وارنیش و لجن روغن می باشد. کاهش پایداری در برابر اکسیداسیون RBOT نیز یکی از نتایج تخریب روغن توربین می باشد. تصفیه فیزیکی روغن توربین فقط می تواند آلودگی های فیزیکی مانند ذرات، رطوبت و گازهای محلول را از روغن حذف کند. هیچ فرآیند تصفیه فیزیکی و سیرکولاسیون و فیلتراسیون به تنهایی نمی تواند وارنیش زدایی روغن توربین را انجام دهد.


با استفاده از روش تصفیه شیمیائی روغن توربین، تمامی آلودگی های روغن و سیستم حذف شده و در نهایت روغنی با سطح کیفی روغن نو و یا بالاتر از آن حاصل می گردد. یکی از پارامترهای کلیدی در تصفیه شیمیایی و حذف وارنیش روغن توربین پایداری در برابر اکسیداسیون RBOT می باشد. استفاده از روش های فیلتراسیون مانند دپس فیلتر و یوروپا فیلتر به هیچ عنوان نمی توانند RBOT را افزایش دهند . حتی با حذف برخی ادتیو های روغن ممککن است RBOT را کاهش نیز بدهند. این روش های برای سیستم های توربین با حجم بالای 4000 لیتر به هیچ عنوان کارامد و اقتصادی نمی باشند.


فرآیند تصفیه شیمیایی حذف وارنیش روغن توربین روش مدرن و پتنت شده توسط شرکت KSP می باشد که مورد تایید زیمنس Siemens است. این دانش فنی آن انحصارا در اختیار شرکت دانش بنیان کاوشگران صنعتی پارت کیهان می باشد. خدمات تصفیه روغن از محصولات دانش بنیان سطح 1 فناوری شرکت KSP میباشد. در روش تصفیه شیمیایی روغن تمامی الودگی های فیزیکی و شیمیایی روغن از آن حذف شده و سطح کیفی روغن در حد روغن های مطرح مانند Shell T32 , Total Persilia 46، ارتقا می دهد.


بهترین روش حذف وارنیش توربین که همزمان RBOT را نیز افزایش می دهد خدمات انحصاری تصفیه شیمیایی روغن توربین و وارنیش زدایی شرکت KSP می باشد. در روش تصفیه روغن شرکت KSP شرایط تصفیه فیزیکی و شیمیایی روغن هنگام راه اندازی و در حال بهره برداری برابر با استاندارد ASTM D4378 و مطابق با روغن نو می باشد. تصفیه شیمیائی روغن توربین جایگزین بسیار مناسب و بهترین آلترناتیو برای تعویض روغن توربین می باشد.


RBOT روغن توربین نو با توجه به درجه کیفی روغن بین 600 تا 2000 می باشد. مثلا روغن سوپر گریدی مانند توتال پرسیلیا 46 دارای RBOT 1750 می باشد. یا روغن معمولی تری مانند بهران 32 دارای RBOT در بازه 800 تا 1000 می باشد. در روش تصفیه شیمیایی روغن توربین KSP میزان RBOT براحتی به بالای 1000 و حتی در مورد روغن شل و روغن توتال به مرز 2000 افزایش می یابد. در این روش وارنیش نیز به مقدار کمتر از روغن نو یعنی به اعدادی زیر VPT=15 کاهش پیدا می کند.


این مزیت انحصاری تصفیه شیمیایی وارنیش زدایی روغ توربین می باشد که ضمن بهبود پارامتر های بهره برداری روغن می تواند کاملا سیستم را نیز پاکسازی وارنیش نماید و تمامی خواص روغن را به روغن نو تبدیل کند. در نمودار رنگ قرمز میزان RBOT روغن توتال قبل از تصفیه شیمیایی وارنیش می باشد. رنگ آبی میزان پایداری در برابر اکسیداسیون روغن توربین توتال بعد از وارنیش زدایی به روش تصفیه شیمیایی KSP می باشد.


رنگ سبز میزان مجاز طبق استاندارد می باشد که تا 25% مقدار روغن نو مجاز می باشد. رنگ زرد نیز میزان RBOT روغن نو درون بشکه توتال میباشد. همانگونه که مشهود است به دلیل دانش فنی فرمولاسیون روغن و استفاده از پکیج ادتیو اروپایی میزان RBOT روغن پس از حذف وارنیش و تصفیه شییایی به میزانی فراتر از روغن نو افزایش یافته است.


گاهی اوقات دیده می شود سیستم های تصفیه فیزیکی روغن ترانسفورماتور برای تصفیه روغن توربین مورد استفاده قرار میگیرند. این کار بسیار اشتباه است. زیرا سیستم های تصفیه روغن ترانسفورماتور معمولا هیتر های قوی برای گرم کردن روغن ترانسفورماتور دارند و به شدت به کیفیت روغن توربین آسیب وارد می کنند. همواره به یاد داشته باشید دمای روغن توربین در حین تصفیه نباید از 45 درجه فراتر رود.


با توجه به تجربیات ارزشمند تصفیه شیمیایی روغن توربین بخار، تصفیه شیمیایی روغن توربین گازی و وارنیش زدایی روغن توربین توسط متخصصین شرکت KSP در بیش از ده ها نیروگاه حرارتی، نیروگاه گازی و نیروگاه سیکل ترکیبی کشور، بهترین روش حذف وارنیش روغن توربین تصفیه شیمیائی می باشد که همزمان با از بین بردن وارنیش، RBOT روغن را نیز افزایش می دهد.تصفیه شیمیایی روغن